kultúra,Lokálny rozvoj

chcem tu zostať

Arteska je súčasťou kampane CHCEM TU ZOSTAŤ

Prečo?

Keď sme sa pýtali stredoškolákov, čo by chceli v Detve zmeniť, tak ich odpoveď bola:

Nič. My iba čakáme, kedy odtiaľto vypadneme

Čo tým chceme dosiahnuť?

Od tej prvej odpovede od mládeže vieme, že ak niečo nezmeníme, alebo ak sa o to aspoň nepokúsime, tak onedlho budeme hľadať mladých ľudí lupou nielen v malých mestách, ale úplne všade. Potvrdzujú nám to aj štatistiky, ktoré poukazujú na vyľudňovanie. Aj z toho dôvodu sme v Arteske realizovali projekty, nie JE nám TO JEDno a v tomto roku prebiehajúce moDerné mesTo, nad ktorými prebralo záštitu OZ MUSA a podporil ich Fond na podporu kultúry národnostných menšín. A čo tým chceme dosiahnuť? Aby sa mladí ľudia začali zaujímať o veci okolo seba, aktívne sa zapájali do zmien a zlepšení a hlavne, aby ich bolo počuť.

Čo je cieľom kampane?

Zámerom kampane Chcem tu zostať je osloviť mladých ľudí, aby pochopili, že bez ich aktívneho zapojenia sa nemôžu očakávať, že nastanú zmeny podľa ich predstáv. Jednou z tých možností ako sa zapojiť sú voľby a nevoliť znamená, že niekto iný im nadiktuje, ako bude vyzerať krajina, kde budú žiť.

Je to politická kampaň?

Arteska od svojho vzniku bola, je a vždy bude apolitická, rovnako ako všetky organizácie, ktoré v Arteske pôsobia, alebo budú v budúcnosti pôsobiť. Aj z toho dôvodu určite nebude súčasťou kampane akákoľvek informácia koho voliť, alebo nevoliť. Akceptujeme a vždy budeme akceptovať právo na slobodné rozhodnutie každého jednotlivca.

Aké naše aktivity budú súčasťou kampane?

Súčasťou kampane je pripravovaná diskusia s Michalom Handzušom pre štvrtákov na Spojenej škole v Detve, ktorá sa uskutoční 6. septembra a koncert Mateja Smutného na námestí v Detve 22. septembra. Kampaň je súčasťou projektu moDerné mesTo, ktorého aktivity prebiehajú počas celého roka a budú pokračovať aj po ukončení kampane.

Má to zmysel?

Existujú len dve možnosti. Sedieť so založenými rukami, nerobiť nič, prípadne mudrovať, ako by sme čokoľvek, čo robí niekto iný, dokázali urobiť lepšie a naďalej hovoriť „v Detve sa nič nedeje“, „v tomto štáte sa nič nezmení“. Alebo sa zdvihneme a niečo urobíme. Musíme si uvedomiť, že všetko čo sa niekde deje, sa nikdy neurobí samé od seba a vždy za tým stoja ľudia, ktorí sa nechcú len prizerať.

Ak každý zmení kúsok blízko seba, zmeníme svet.

Môžem sa nejako zapojiť?

Samozrejme. Artesku a všetky jej aktivity tvoria ľudia, ako Ty/Vy a robia to popri svojej práci, či štúdiu. Aj preto sa vždy zíde každý s novými nápadmi, chuťou pomôcť, alebo ochotou podporiť nás. Pre túto kampaň uvítame určite dobrovoľníkov, ktorí nám pomôžu pri realizácii jednotlivých aktivít, či už pri organizácii, príprave a upratovaní po akcii. Tiež uvítame pomoc pri propagácii, či už zdieľaním, alebo pozvaním priateľov. Rovnako môžete kampaň podporiť aj finančne na startlab.sk. Budeme vďační, za akúkoľvek formu, ktorou sa zapojíte.

Ďakujeme, že ste s nami!

Sledujte nás

Ďakujeme za podporu

Podujatia v Dome umenia Arteska
z verejných zdrojov podporil
a hlavným partnerom je
Fond na podporu umenia

Projekt Kino Inak
je realizovaný s finančnou podporou
Banskobystrického
samosprávneho kraja

Prenájom priestorov
za zníženú cenu podporilo
zastupiteľstvo mesta Detva

Partneri